Урок №31 Дата
_________
Природознавство
Тема. Комахи
Мета:
уточнити уявлення учнів про комах; учити називати істотні ознаки комах, будову
різних видів комах; продовжити формування навички класифікації тварин за
групами; розвивати мовленнєві навички, мислення, увагу, спостережливість,
уміння порівнювати; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
►► Вправа «Погода»
— Яка зараз
пора року?
— Який
місяць?
— Яке число?
— Тепло чи
холодно надворі?
— Який стан
неба?
— Яка
температура повітря?
— Чи були
сьогодні протягом дня опади?
— Відгадайте
загадки.
• На капусті я вродився
І капустою живився,
На капусті я умер,
Та ізнов ожив тепер.
Тільки вже й не той я став,
Що в капусті плазував:
Не повзаю, а літаю,
Бо прегарні крильця маю.
(Метелик)
• Восени в щілину
забереться,
А навесні прокинеться. (Муха)
• Чорний, та не ворон,
Рогатий, та не бик,
Шість ніг — без копит.
Летить — виє
Сяде — землю риє. (Жук)
• Навесні старий садок
Вкрив барвистий килимок,
І над вишнями в гіллі
Загули, мов дзвін. (джмелі).
— Що
об’єднує слова-відгадки? (Комахи)
— Сьогодні
на уроці ми ознайомимося з різноманіттям і красою комах.
1. Робота за малюнками
— Розгляньте
малюнки (бабка, комар, водомірка, сонечко, мурашки, муха, коник, бджола).
— Як можна
упізнати комах? (Учням складно відповісти, оскільки більшості з них не відома
загальна ознака комах — шість ніг.)
— Розгляньте
зображення бджоли. Скільки ніг у бджоли? (6)
— Скільки
частин тіла? (3 — голова, груди, черевце)
— Які ще
комахи зображені на малюнку? (Бабка, комар, водомірка, сонечко, мурашки, муха,
коник)
— Порахуйте
у них кількість ніг і кількість частин тіла.
Висновок. В усіх комах — 6
ніг.
— Зверніть
увагу, що комах ще називають членистоногими, оскільки ніжки їх складаються з
окремих члеників. Черевце комах, як правило, теж складається з окремих
сегментів, розділених насічками (своєрідний «скелет» комахи).
Під час розповіді демонструють
малюнки.
— Існує
понад мільйон різних видів комах. Вони живуть скрізь, за винятком морських
глибин. Більшість із них має шість ніг, пару вусиків, одна-дві пари крил і
тіло, що складається з трьох частин.
Найбільша комаха — метелик
орнітоптера з островів Соломона. Розмах його крил досягає приблизно 30 см. Тіло
жука голіафа завдовжки понад 20 см, а найменша комаха — жук трихоптерикс. Він
завдовжки всього лише третю частину міліметра. Але і у нього є мозок, серце,
органи дихання, кишковик!
Найголовніший орган чуття
комах — вуса. Вони різноманітні. У комара вони волохаті, у мухи — короткі та зі
здуттям. У коника вусики як ниточка, завдовжки у 3-4 рази більше ніж тіло. Він
живе в темній печері. Довгі вуса допомагають йому навколо себе обмацувати
предмети. Вуса у жука-лускунчика схожі на пилку, а у метелика — на гребінку.
Рот у комах теж різниться, що
залежить від способу їх живлення. У метелика, який полюбляє нектар, — довгий
хоботок. Комар своїм хоботком проколює шкіру слона. Дуже гострі й зазублені
щелепи у жука жужелиці.
Багато комах погано бачать, а
у деяких і зовсім немає очей. Зате очі бабки займають майже всю голову, кожне
око складається з безлічі очок, і кожне з них може давати самостійне
зображення. На всі боки дивиться бабка і, не повертаючи голови, хапає здобич
своїми довгими лапками.
У великооких комах, крім того,
ще є на лобі крихітні, три ока схожі на лінзи. Іноді два великих ока зливаються
докупи або з’являються чотири, спрямовані в різні боки. Жук вертячка двома
очима бачить усе, що знаходиться згори, над водою, а двома іншими — знизу, під
водою.
У грудях комах зосереджені
м’язи. Вони надають руху крилам і ногам. Крила у комах, які літають, дуже
міцні. Тонкий і нудний писк комара, який летить, — це спів крил, що рухаються з
величезною швидкістю.
Швидкість польоту більшості
комах незначна. Бджола долає в середньому 10-20 км/год., джміль — 3-5 км/год.,
муха — 2 км/год. Зате ґедзі летять зі швидкістю до 40 км/год., а метелики
бражники — близько 60 км/год.
►► Фізкультхвилинка
1. Класифікація тварин за групами
— Згадайте
казку про Муху Цокотуху.
— Хто
гостював у неї?
— Чому Муха
не запросила у гості зайця, лелеку або ведмедя? (Вона запросила тільки комах.)
— Розгляньте
зображення павука. Як ви вважаєте, а павук — це комаха? Скільки ніг у павука?
(8) Скільки частин тіла? (Дітям складно відповісти.)
— У нього 2
частини тіла — головогруди і черевце, а не три, як у комах. Голова і груди у
павука не розділяються, а зрослися.
Павуки — не комахи, вони
належать до класу павукоподібних. На відміну від комах, у них вісім ніжок і
відсутні крила. Тіло їх складається з двох частин, зате очей — аж вісім. На
черевці у павука є декілька маленьких горбків — залозок. З них виділяється
рідина, що застигає на повітрі у вигляді нитки — павутиння.
На дошці складають схему.
2. Гра «Фантастична тварина»
— На світі
існує багато різних комах (жуки, метелики, мурашки, бджоли, мухи, бабки,
комарі). Усі вони мають тіло, що складається з трьох частин, і три пари ніг.
Уважно розгляньте зображення
фантастичної тварини. З частин яких комах воно складене?
3. Гра «Упізнай комаху за
ознаками»
•
Літає, бігає, стрибає, плаває.
•
Дзижчить, скрекоче, пищить, мовчить.
•
Чорне, сіре, зелене, жовте, в смужку, в цятку, у візерунках.
•
Кусається, жалить, лоскоче, нешкідливе.
•
Жорстке, м’яке, гладке, мохнате.
•
Світиться в темряві, блищить на сонце, непомітне, з яскравим забарвленням.
• Живе
в малій сім’ї. (Коник)
— Чим
цікавий коник?
— Упізнайте
тварин за описом.
• Я
плету красиву легку сітку, щоб спіймати собі на обід комах. Я не літаю, а
тихенько чекаю, коли хто-небудь потрапить у мою пастку. Маю вісім ніг. (Павук)
• Я
роблю землю родючою. Рию вузькі ходи, щоб коріння рослин могли дихати. Мене
можна знайти під старими корінцями. Після дощу я вибираюся на поверхню землі
подихати. (Дощовий черв’як)
• Я не
вмію бігати і літати. Я тільки повзаю. Іноді я буваю пухнастою. Живлюся я
соковитим листям рослин. (Гусінь)
• Моє
тіло вкрите пушком. Мій звук — дзижчання. Маю довгий хоботок. У мене шість ніг
і є крильця. (Джміль)
• Я
швидко літаю і вмію бігати по стелі. Дуже люблю, коли залишають крихти на
обідньому столі. (Муха)
— Назвіть
тільки комах.
• Якщо
бджоли вилітають вранці-рано — на ясну погоду.
• Якщо
довкола квіток жовтої акації багато комах — на ясну погоду.
•
Бджоли скупчилися на стінках вулика — на велику спеку.
•
Припинився рух мурашок коло мурашника — чекай на негоду. Народна мудрість
•
Бджоли раді цвіту, а люди літу.
•
Тихий, як мурашка, а жалить, як оса.
• Хто
мене вб’є, свою кров проллє. (Комар)
• Не
птиця, а з крилами. (Метелик)
• Не
звір, не птиця, а ніс — як спиця. (Комар)
• Хто
народжується на світ чотири рази? (Комаха)
• Взимку спить,
Влітку бринить,
Над садами літає,
Солодку росу збирає. (Бджола)
• Є у лісі хата,
В ній кімнат багато.
Тут живе отара Добрих
санітарів.
Ти цю хату не чіпай —
Санітарам спокій дай!
(Мурашник і мурахи)
• Шість ніг без копит,
Ходить, а не стукотить,
Літає, а не птиця,
Може догори ногами вчепиться.
(Комаха)
• У лісі біля пня
біготня, метушня,
Народ робочий весь день
хлопоче. (Мурашки)
• Лазить над нами догори
ногами.
Завжди мандрує, все покуштує.
(Муха)
6. Гра «Упіймай комаху»
Учитель називає тварин. Кожну
назву комахи учні супроводжують оплесками долонь.
Матеріал для гри: соловей,
сонечко, метелик, тарган, жаба, джміль, зайчик, колорадський жук, бабка, муха,
блоха, риба, змія, ведмідь, водомірка, оса, мураха, їжак.
7. Гра «Хто зайвий?»
Учитель показує малюнки із зображеннями
комах: бджола, мурашка, метелик, жук і павук.
— Яка з цих
тварин зайва? Чому?
— Яких
тварин належать до комах?
— Яких комах
ви знаєте?
— Які
істотні ознаки комах?
— Зі
скількох частин складається тулуб комахи?
— Назвіть ці
частини.
— Скільки
ніг у комах?
— Назвіть
комах нашого краю.
Жук Голіаф
Комментариев нет:
Отправить комментарий